Zlatodůl Roudný

Blaník Zlatodůl Roudný

Jak dnes vypadá ve své době nejvýnosnější zlatodůl Rakouska–Uherska?  Místo, kde se zlato těžilo už ve středověku? Odhaduje se, že Roudný vydal zhruba 7 tun zlata.  A další blýskavý kov pod povrchem stále čeká… Naučná stezka Zlatodůl Roudný vás provede minulostí před sto lety největšího a nejmodernějšího evropského dolu na zlato.

Už vás chytá zlatá horečka?

Tak nazujte na nohy pevnou obuv a přibalte do batůžku svačinu a můžete vyrazit. Trasa stezky vede po lesních pěšinách, občas půjdete po uměle vytvořených schůdkách a přes kořeny. Kočárky proto nechte doma.

Podíváte se k šachtě Alešce, důlnímu hotelu, k louhovně i bývalým kalojemům. Půjdete kolem šachet Václav a Jindřiška a dozvíte se o zdejší hornické kolonii.  

Celkem patnáct zastavení vás provede těžbou a výrobou zlata. Součástí každého zastavení je aktivita pro děti. Zajímavostí jsou drobné tabulky s historickými fotografiemi. 

Na Roudném je pobočka Integrovaného centra sociální péče Odlochovice. V areálu, kolem něhož půjdete, můžete v letních měsících využít služby Lesního baru. 

Po výletu se nezapomeňte zastavit u rotundy v Libouni. Býval to kostelík, postavený ve 13. století roudenskými havíři. V jeho interiéru jsou dochované fresky z 15. století. Zobrazují svaté Barboru a Kateřinu, patronky horníků.

Mapa

GPS
49.6154589N, 14.8102233E

Informace

Adresa

Zlatodůl Roudný
Roudný, 257 06