Památník bitvy u Jankova

Blaník Památník bitvy u Jankova

6. března 1645 se u středočeského Jankova odehrála jedna z největších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Ve sněhu a mrazu začala chvíli po rozednění bitevní vřava, které se zúčastnilo přes 30 000 vojáků a 20 000 koní. Pro třetinu životů, jak lidských, tak koňských, to byl poslední den pozemského života.

Za soumraku bylo dobojováno. Na zamrzlých pláních kolem Jankova porazila vojska švédského maršála Lennarta Torstenssona císařskou armádu pod velením Melchiora Hatzfelda, hraběte z Gleichenu. Švédové v této bitvě zvítězili díky neobvyklému manévru, kdy kryti údolím obešli výhodně rozestavěnou císařskou armádu z boku a zaútočili na její křídlo.

Řinčení zbraní a dusot kopyt na vlastní uši

Zpola zapomenutý konflikt evropských dějin každoročně připomíná pietní akce s bitevní ukázkou, kterou přímo na bojišti u památníku pořádá spolek Jankovští žoldáci. Nechybí dusot kopyt, řinčení zbraní ani rány z děl. Akce vzpomíná na kapitulaci císařských vojáků i poslední okamžiky polního maršála Johanna von Götze, kterému Švédové zastřelili čtyři koně. Sám život ztratil, když sedlal pátého.

Památník najdete při silnici mezi Jankovem a Ratměřicemi. Z Jankova k němu vede naučná stezka Po stopách bitvy u Jankova.

Mapa

GPS
49.6470953N, 14.7426758E

Informace

Adresa

Památník Bitvy u Jankova
Jankov, 257 03