Kraj blanických rytířů - geopark
TAJEMSTVÍ UKRYTÁ POD POVRCHEM

Národní geopark Kraj blanických rytířů

Vydejte se na cestu do přírody i časem pod kořeny dávných velehor. Objevte fascinující historii nejen Kraje blanických rytířů, ale celé planety Země. 

Vydejte se na cestu do přírody i časem pod kořeny dávných velehor. Objevte fascinující historii nejen Kraje blanických rytířů, ale celé planety Země. 

Geopark Kraj blanických rytířů je území, kde můžete poznávat fascinující historii planety Země a geologický základ České republiky. Vydejte se s námi na cestu do přírody i časem pod kořeny pradávných velehor. Staňte se „detektivy“ a hledejte důkazy o událostech, které formovaly náš kraj do dnešní podoby. Historií tohoto kousku zeměkoule vás provedou naučné stezky, expozice, návštěvnická střediska, průvodci, publikace nebo mobilní aplikace.

Historie vzniku dnešní krajiny

Dnešní krajina se kdysi nacházela pod kořeny pradávného horstva, které se tu před 300 miliony let tyčilo možná výš než dnešní Himálaje. Hluboko pod ním procházely nejrůznější typy usazených a vyvřelých hornin drastickou přeměnou za extrémních teplot a tlaků. Díky tomu můžeme dnes v geoparku pozorovat opravdu pestrou přehlídku přeměněných hornin.

Jiné masy hornin na okrajích dnešního geoparku se tavily, aby pak utuhly v podobě obřích žulových plutonů.

V severojižním směru vznikla celá soustava zlomů, díky kterým pokleslo široké údolí blanické brázdy a vznikla ložiska zlata, stříbra a dalších kovů. Jim vděčí kraj za svou zlatokopeckou část historie.

Kam za poznáváním geoparku?

Geologie v Domě přírody Blaníku

U Domu přírody Blaníku najdete venkovní expozici hornin Podblanicka. O geologickém vývoji Země se dozvíte v expozici v altánu. Na vrchol Velkého Blaníku vás dovede naučná stezka S rytířem na Blaník. 
 

Geologická expozice

 

Geopark Kraj blanických rytířů - Dům přírody Blaníku

Stopy zlatokopů

Víte, že pod Blaníkem se zlato těžilo od nepaměti?  S lokalitou vás seznámí naučná stezka Roudný. Krajina v celé blanické brázdě je plná dalších pozůstatků po těžbě stříbrných a polymetalických rud. 

Zlato na Roudném

Kraj blanických rytířů - zlatodůl Roudný

Lom – okno do nitra země

Staré lomy jsou skvělým místem, kde pozorovat horniny a zároveň svědectvím o tom, jak naši předkové využívali místní zdroje kamene. 

Jinošovské lomy

Křížovský lom

Kraj blanických rytířů - Křížovský lom

Další tipy na geovýlety

Spoustu dalších zajímavých míst – přírodních lokalit, pozůstatků těžby, památek či vyhlídek a doporučené trasy najdete na webu geoparku.

Na výlet do geoparku

Blaník Geopark

Geopark zve na výpravy do nitra Čech

Co ještě navštívit?