Velký Blaník

Top
Blaník Velký Blaník

Ačkoli se svými 638 m n. m. nepatří k nejvyšším horám v Česku, pro náš národ má nepostradatelný význam. Řeč je o Velkém Blaníku, symbolu moderního českého národa. Není divu, že právě odtud byl roku 1868 vylomen jeden ze základních kamenů pro stavbu Národního divadla.

Památná hora Velký Blaník je odedávna symbolem naděje a víry v lepší budoucnost. Obestírá ji mnoho zajímavých pověstí a legend, přičemž ta nejznámější hovoří o bájných blanických rytířích odpočívajících uvnitř hory, kteří vyjedou na pomoc, až bude českému národu nejhůř. K rytířům i hoře samotné se ale váže řada dalších, neméně zajímavých příběhů.

Co je pravdy na pověsti o Blanických rytířích?

Nejen pověst o blanických rytířích

Tajemný dojem z hory vzbuzují také skalky a suťová pole blanické ortoruly vystupující ve vrcholových částech Blaníku, těsně pod rozhlednou. Zajímavostí jsou přírodní skalní hrnce zvané „čertovy mísy.“ Vznikly vyvětráním méně odolných uzavřenin nebo postupným působením mrazu.

Velký Blaník lákal lidi už od pravěku. Pod vrcholem naleznete pozůstatky mohutných valů – někdejšího keltského hradiště. Je dokonce možné, že zde ve středověku stával dřevěný hrad.

Kudy tudy… na Blaník

Přes vrchol Velkého Blaníku vede schůdná cesta – značená turistická trasa i naučná stezka S rytířem na Blaník, jejíž součástí je geologická expozice. Z obou stran je na úpatí Blaníku parkoviště, ve směru od Kondrace u Domu přírody Blaníku je možnost parkování zdarma. Na vrcholu hory se nachází rozhledna ve tvaru husitské hlásky z roku 1941, odkud se otevírá takřka kruhový výhled na polovinu Čech.

Projít naučnou stezku
 

Mapa

GPS
49.6418794N, 14.8730519E

Informace

Adresa

Dům přírody Blaníku
Krasovice 19, Kondrac 258 01