Vlastivědné exkurze ČSOP

Blaník vlastivědné exkurze

Spojte zážitky s poznáním a vyrazte na komentovanou prohlídku nebo vlastivědný výlet s průvodcem.

Poznejte historii bájného Blaníku, objevte jedno z nejbohatších nalezišť zlata v Evropě nebo se nechejte okouzlit přírodou i památkami vlašimského zámeckého parku. Český svaz ochránců přírody Vlašim připravil pestrou nabídku exkurzí pro širokou veřejnost po významných lokalitách Kraje blanických rytířů.

Exkurze jsou určené pro skupiny o maximálním počtu 20 osob. Objednávejte na emailu martin.klaudys@csop.cz s dostatečným předstihem, doporučujeme přibližně měsíc dopředu.

Vlastivědná exkurze za Blanickými rytíři

Hora Blaník a její okolí je známá nejenom pověstí o blanických rytířích a prehistorickým hradištěm, ale také zachovalou venkovskou architekturou. Účastnící exkurze si během trasy vedoucí z Louňovic pod Blaníkem přes bájnou horu až do Kondrace projdou všechna významná místa spjatá s historií a legendou Velkého Blaníku. Navštíví Veřejovou skálu, která se otevírá na Velký pátek, Slepičí skálu, odkud byl vylomen kámen do základů Národního divadla, prehistorické hradiště i skálu Jana Očka z Vlašimě nebo velký palouk s jezírkem známý jako Rytířská louka. K exkurzi je možné zahrnout prohlídky rozhledny na Velkém Blaníku a Domu přírody Blaníku.

Doba trvání: 4 hodiny (5 hodin s prohlídkou rozhledny na Velkém Blaníku a návštěvnického střediska 
Domu přírody Blaníku)

Délka: cca 7 km

Náročnost: střední (výstup na Velký Blaník)

Realizace: od 15. dubna do 31. října

Zámecký park Vlašim - příroda a památky

Exkurze po přírodě a památkách unikátního zámeckého parku, který byl ve své době označován za jeden z nejkrásnějších ve Střední Evropě. Účastníci okruhu se seznámí s obecnou historií založení zámeckého parku i jednotlivými etapami jeho vývoje a dále pak se zajímavostmi místní flóry a fauny, včetně ukázek v terénu. V rámci exkurze jim budou představeny současné památky a navštíví také Vlašimskou bránu i Starý hrad.

Doba trvání: 3 hodiny 

Délka: cca 2-3 km 

Náročnost: nenáročné, okruh je bezbariérový (mimo Vlašimské brány a 1. patra Starého hradu)

Realizace: od 15. dubna do 31. října

Historie dolování nerostných surovin na Podblanicku - za zlatem do Roudného

Exkurze účastníky vezme na návštěvu jedné z nejbohatších lokalit zlata v Evropě, do bývalého zlatodolu Roudný a jeho okolí. Tady se seznámí s historií dolování tohoto kovu na Podblanicku, prohlédnou si zbytky těžebních zařízení i budov a podívají se na zlatonosné středověké haldy a odkladiště z 20. století. Okruh jim zároveň představí přírodní hodnoty zdejšího, člověkem silně ovlivněného území. 

Doba trvání: 3-4 hodiny 

Délka: cca 5 km 

Náročnost: mírná až vyšší

Realizace: 15. dubna do 31. října

Mapa

GPS
49.7069778N, 14.8969114E

Informace

Adresa

ZO ČSOP Vlašim
Pláteníkova 264, 25801 Vlašim

Kam vyrazit v okolí