Rozhledna Velký Blaník

Top
Blaník Rozhledna Velký Blaník

Kdo nebyl na Blaníku, jako by nebyl. Po výšlapu na památnou horu vás uvítá dřevěná rozhledna Velký Blaník ve tvaru husitské hlásky. Výstup na věž čítá 107 schodů a odměnou vám bude náramný výhled do podblanické krajiny takřka z ptačí perspektivy.

Koncem 19. století byla na vrcholu Velkého Blaníku vybudována dvacetimetrová otevřená věž, na jejíž pozorovací plošinu se stoupalo po žebřících. Působením času věž chátrala, dokud ji roku 1941 nahradila dnešní rozhledna o výšce 29,5 metru.

Výhled na půlku Čech

Z rozhledny si prohlédnete půlku Čech. Uvidíte Podblanicko včetně malebných Louňovic pod Blaníkem, ale i Českou Sibiř s vysílačem Mezivrata. Ze vzdálených míst je při dobré viditelnosti vidět jihočeská Kleť, rozhledna na Vysoké u Kutné Hory nebo televizní vysílač Cukrák na soutoku Berounky s Vltavou jižně od Prahy.

Součástí věže je postranní oltář zvaný oltářní mensa, který na během obřadů mohou využívat svatebčané.

Rozhledna nabízí drobné občerstvení. K zakoupení jsou také pohlednice a turistické suvenýry.
K rozhledně se můžete vypravit od Domu přírody v Kondraci nebo z parkoviště nad Louňovicemi pod Blaníkem. Po dvou kilometrech vás nahoru dovede naučná stezka S rytířem na Blaník. Stezka není okružní – vede od Domu přírody přes rozhlednu na parkoviště u Louňovic.

Mapa

GPS
49.6418603N, 14.8735611E

Informace

Adresa

Rozhledna na Velkém Blaníku
Velký Blaník, Louňovice pod Blaníkem, 257 06