Zámek a park Vlašim

Top
Blaník Zámek a park Vlašim

Vlašimský zámecký park je doslova klenotem mezi zámeckými parky. Nejenže patří k nejkrásnějším v Evropě, je zároveň nejstarším veřejnosti přístupným anglickým parkem u nás. Díky meandrující řece Blanici, zeleným zákoutím a dodnes zachovaným romantickým stavbám je ideálním cílem pro zamilované i rodiny s dětmi.  Muzeum Podblanicka, sídlící v zámku, je centrem poznání a kultury.

Čínský pavilon – dominanta vlašimského parku

Kolem roku 1300 se nad řekou Blanicí tyčil hrad. Jeho pozůstatkem je válcová věž zámku. Do dnešní pozdně klasicistní podoby ho nechali upravit poslední šlechtičtí majitelé vlašimského panství – knížata z Auerspergu. Auerspergové také přetvořili zámeckou oboru v úchvatný park s mnoha, tehdy módními stavbami – altány, tureckou mešitou, koupadlem, hájem bardů nebo Amorovým templem. Některé z nich si můžete prohlédnout i dnes – například tři novogotické vstupní brány, romantický pseudogotický Starý hrad nebo Čínský pavilon, který je dominantou vlašimského zámeckého parku. 

Muzeum Podblanicka ukáže interiéry zámku

Expozice Muzea Podblanicka vám přiblíží historii zámku i parku a salony posledních majitelů. Expozice S přesnou muškou připomíná tradici střelectví i historii vlašimské firmy Sellier & Bellot. Expozice Zrcadlo minulosti seznamuje s životem lidí na Podblanicku v uplynulých staletích.
Část zámeckého parku si můžete prohlédnout ze zámecké věže. Rozjímat můžete v kapli z roku 1771. Hledat Vostrovcův poklad se vydejte do zámeckého sklepení. 

Více o muzeu

Naučná stezka provede parkem 

Naučná stezka vlašimským zámeckým parkem vede návštěvníky přes 16 zastavení s panely, informujícími o přírodních a architektonických zajímavostech zámeckého parku. Stezka začíná a končí u zámku. 

Projít naučnou stezku

Zážitky v parku

Parkem vás provedou průvodkyně z Podblanického infocentra Vlašim. Ukáží vám i interiéry některých staveb. Infocentrum nabízí také prohlídky parku na elektrokoloběžkách, zajištění piknikového koše nebo projížďky v kočáře. 

Více o zážitcích

Mapa

GPS
49.7069981N, 14.8951203E

Informace

Adresa

Podblanické infocentrum
Zámek 4, Vlašim, 258 01