Jinošovské lomy

Blaník Jinošovské lomy

Jinošovské lomy u Vlašimi jsou malým Moravským krasem uprostřed Kraje blanických rytířů. Pozorovat tu můžete řadu krasových jevů, především různé prohlubně a dutiny vzniklé erozní činností vody. Bývala tu také krápníková jeskyně, na konci 19. století byla ale zničena těžbou. I když kdo ví, co se skrývá ve skalním masivu, který od roku 1963 porůstá zelení…

Podmáčené dno lomů je domovem obojživelníků, a tak se nedivte, že to tu žbluňká a kuňká. Lokalitu si ale můžete prohlédnout suchou nohou z dřevěné vyhlídkové plošiny, kde vám o lomu víc poví informační tabule.

Orchideje v Jinošovském údolí

Na místo vás z Vlašimi dovede červená turistická trasa. Lomy leží poblíž Vápenského rybníka, který je prostředním z pěti rybníků Jinošovského údolí napájených Vorlinským potokem.

Jinošovské údolí je unikátní ukázkou vyvážené kulturní krajiny, která slouží hospodářským účelům a zároveň poskytuje domov mnoha vzácným druhům rostlin a živočichů.

Na zdejších loukách roste ohrožená orchidej prstnatec májový, která v květnu a červnu kvete purpurově fialovými, tmavě nachovými i bílými květy.

Mapa

GPS
49.6805958N, 14.9016397E

Informace

Adresa

Jinošovské lomy
Vlašim, 258 01