Křížovský lom

Blaník Křížovský lom

Zajímá vás, jak to vypadá uvnitř Velkého Blaníku? Nahlédněte do nitra hory v opuštěném lomu na úpatí Křížovské hůry – jen kousek od Velkého Blaníku. Stejně jako památná hora je Křížovská hůra tvořena blanickou ortorulou. Jen ty rytíře tu asi nepotkáte.

Nocování pod širákem povoleno!

Křížovský lom při silnici mezi Kondrací a Načeradcem, jen kousek od Domu přírody Blaníku, je kouzelné místo. Nejenže od roku 1986, kdy byl po ukončení těžby ponechán svému osudu, si ho do parády vzala příroda (v posledních letech za pomoci nadšenců z Českého svazu ochránců přírody Vlašim), ale jde také o jediné místo, kde lze na území celé chráněné krajinné oblasti Blaník legálně rozdělávat oheň a nocovat pod širákem. 
Společnost vám budou dělat vzácné rostliny a živočichové, kteří se usídlili na osluněných holých skalách a v uměle vytvořeném jezírku. Nejcennějším pokladem lomu jsou ale lišejníky, vědci jich zde našli 78 druhů! 

O lomu a jeho obyvatelích se dozvíte na informačních tabulích. Je jich celkem šest. Děti na nich pobaví bába Metamorfa, která přiblíží i geologický proces vzniku blanické ortoruly. 
 

Mapa

GPS
49.6519011N, 14.8878192E

Informace

Adresa

Dům přírody Blaníku
Krasovice 19, Kondrac 258 01