Běhej bojiště Jankov - Vlčkovická

Běhej bojiště Jankov - Vlčkovická
Vzdálenost
6.1 km
Převýšení
55 m
Povrch
Polní cesta

Běžecký areál na Habrovce je výzva. Bitva u stejnojmenné samoty dávno skončila, pro vás tu boj teprve začne. A to přímo u kamenného památníku historického střetu. Na lavičkách kolem něj lze ještě naposledy utáhnout tkaničky a vybrat trasu.

Před 378 lety byl zdejší terén výzvou pro švédské i císařské vojevůdce. Dnes se stává výzvou pro běžce. Na rozdíl od pečlivé přípravy vojenských stratégů vás čeká v podstatě jen to, jaké zvolit boty. Trasy je možné kombinovat a vytvořit si tak svůj vlastní běžecký okruh. Můžete se také držet značení přímo v terénu, na mapách.cz nebo si trasu stáhnout v aplikaci Strava.

Poběžíte místy, kudy kráčely evropské dějiny, členitou krajinou protkanou sítí cest vedoucích mezi vesnicemi. Velký Blaník vám bude doslova dýchat na záda.

Přidejte se do našeho klubu ve Stravě a sdílejte svoje zkušenosti s námi i s ostatními běžci v regionu. 

Trasu si můžete prodloužit o 3 kilometry po NS Po stopách bitvy u Jankova. 

Navazující Vlčkovická + 3 km - Mapy.cz Strava

Terén základní trasy

60% polní cesta

40% zpevněná cesta

Trasa má hnědé značení. 

 

Běhej bojiště Jankov - Vlčkovická

1.

Památník bitvy u Jankova

6. března 1645 se u středočeského Jankova odehrála jedna z největších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Ve sněhu a mrazu začala chvíli po rozednění bitevní vřava, které se zúčastnilo přes 30 000 vojáků a 20 000 koní. Pro třetinu životů, jak lidských, tak koňských, to byl poslední den pozemského života.

Blaník Památník bitvy u Jankova
2.

Od Jarkovce k Vlčkovicím

Silnice vedoucí podél bitevního návrší s vámi po několika desítkách metrů zahne na polní cestu, kudy kdysi kráčely císařské pluky, a pozvolným klesáním vás dovede až k rybníku Jarkovec. Kolem této malé oázy klidu skryté mezi stromy doběhnete v mírném stoupání k letnímu táboru a odtud už je to k Vlčkovicím doslova coby kamenem dohodil.

3.

Pajrovna

Hned za letním táborem proběhnete kolem polosamoty na místě zvaném Pajrovna. Tady kdysi stávala hájenka vlčkovického panství, někdejší vodní tvrze vystavěné rodem Vlčkovských z Vlčkovic. V pozvolném stoupání vás silnice zavede do středu vesnice k areálu místního zámku stojícího na místě dřívější tvrze. Součástí pozemku je také statek Vlčkovice s architektonicky zajímavým ovčínem. Na rozcestí u zámeckých bran zahnete doleva a dáte se z kopce dolů.

4.

Vražedný rybník a kaplička Královna

S vesnicí za zády poběžíte po silnici lemované majestátným stromořadí staletých vlčkovických dubů, až se dostanete k pozoruhodné budově bývalé fořtovny stojící při hrázi Vražedného rybníka. Kolem samoty doběhnete na rozcestí, kterému dominuje oboustranná výklenková kaplička zvaná Královna. Ta je připomínkou padlých vojáků obou bojujících stran a vyobrazuje znak Kristův i znak Panny Marie, aby bylo na jednom místě možné vykonávat mši za mrtvé švédského i císařského vojska. U kapličky zahnete ostře doleva na polní pěšinu. Obklopeni jen polem a šumícími lesy s několika málo samotami na dohled si budete připadat, jako byste proběhli o několik století zpátky v čase. Odtud se už budete pomalu vracet zpět k bitevnímu pomníku a vstříc cíli vašeho běžeckého tažení.

Informace

Adresa

Jankov, Středočeský kraj, Česko

Další výlety pro vás