Běhej bojiště Jankov - Jankovská

Běhej bojiště Jankov - Jankovská
Vzdálenost
4.6 km
Převýšení
86 m
Povrch
Zpevněná cesta

Běžecký areál na Habrovce je výzva. Bitva u stejnojmenné samoty dávno skončila, pro vás tu boj teprve začne. A to přímo u kamenného památníku historického střetu. Na lavičkách kolem něj lze ještě naposledy utáhnout tkaničky a vybrat trasu.

Před 378 lety byl zdejší terén výzvou pro švédské i císařské vojevůdce. Dnes se stává výzvou pro běžce. Na rozdíl od pečlivé přípravy vojenských stratégů vás čeká v podstatě jen to, jaké zvolit boty. Trasy je možné kombinovat a vytvořit si tak svůj vlastní běžecký okruh. Můžete se také držet značení přímo v terénu, na mapách.cz nebo si trasu stáhnout v aplikaci Strava.

Poběžíte místy, kudy kráčely evropské dějiny, členitou krajinou protkanou sítí cest vedoucích mezi vesnicemi. Velký Blaník vám bude doslova dýchat na záda.

Přidejte se do našeho klubu ve Stravě a sdílejte svoje zkušenosti s námi i s ostatními běžci v regionu. 

Trasu si můžete prodloužit o 2 kilometry po cyklostezce 0042, nebo o 5 kilometrů po NS Bitvy u Jankova.

Navazující Jankovská + 2 km - Mapy.cz - Strava

Navazující Jankovská + 5 km - Mapy.cz - Strava 

Terén základní trasy

60 % polní cesta

40 % zpevněná cesta

Trasa má šedé značení. 

Běhej bojiště Jankov - Jankovská

1.

Památník bitvy u Jankova

6. března 1645 se u středočeského Jankova odehrála jedna z největších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Ve sněhu a mrazu začala chvíli po rozednění bitevní vřava, které se zúčastnilo přes 30 000 vojáků a 20 000 koní. Pro třetinu životů, jak lidských, tak koňských, to byl poslední den pozemského života.

Blaník Památník bitvy u Jankova
2.

Za výhledem na Jankov

Po kilometru polní cesty se dostanete k rozcestníku, který vás nasměruje doprava na Šustovu stezku klesající zpět k Jankovu. Nejenom, že posvištíte po mlatovém povrchu z kopce dolů, po pravici se vám naskytne výhled na zvlněnou krajinu Jankova včetně Habrovky. Po levici zase můžete obdivovat vršky kopců Džbány nebo Chrastišov, kde se v předvečer bitvy u Jankova usídlilo švédské vojsko. Hned vedle polní stezky najdete posezení s přístřeškem, kde můžete načerpat síly na zbývající kilometry a v klidu obdivovat okolní výhledy.

3.

Šustovy rybníky

Po necelém kilometru klesání se z otevřeného prostranství dostanete pod koruny stromů a stezka vás s mírným stoupáním povede kolem rybníků Roháč a Hrad, které jsou dílem nestora českého rybníkářství a jankovského rodáka Josefa Šusty. Poběžíte na samém okraji přírodního parku Džbány - Žebrák a pokud budete mít jen trochu štěstí, zahlédnete zástupce místních vodních ptáků, volavku nebo kormorána. Odtud vás polní cesta zavede na asfaltovou komunikaci a jankovskou zástavbou se dostanete ke stezce směřující zpět k pomníku bitvy.

4.

Na staré cestě

Dozvuky bitevní vřavy vás provede poslední etapa trasy stoupající po vozové cestě mezi pláněmi k rozcestníku, jemuž dominuje velký dřevěný kříž. Místu, kde probíhalo poslední krveprolití, se říká „Na staré cestě“ a samotný kříž je upomínkou na padlé vojáky, kteří zde leží pochováni v masovém hrobě. Odtud už je to jen posledních pět set metrů k památníku bitvy a konce vašeho lítého střetu s kilometry.

Informace

Adresa

Jankov, Středočeský kraj, Česko

Další výlety pro vás