Běhej bojiště Jankov - Skrýšovská

Běhej bojiště Jankov - Skrýšovská
Vzdálenost
5.9 km
Převýšení
90 m
Povrch
Polní cesta

Běžecký areál na Habrovce je výzva. Bitva u stejnojmenné samoty dávno skončila, pro vás tu boj teprve začne. A to přímo u kamenného památníku historického střetu. Na lavičkách kolem něj lze ještě naposledy utáhnout tkaničky a vybrat trasu.

Před 378 lety byl zdejší terén výzvou pro švédské i císařské vojevůdce. Dnes se stává výzvou pro běžce. Na rozdíl od pečlivé přípravy vojenských stratégů vás čeká v podstatě jen to, jaké zvolit boty. Trasy je možné kombinovat a vytvořit si tak svůj vlastní běžecký okruh. Můžete se také držet značení přímo v terénu, na mapách.cz nebo si trasu stáhnout v aplikaci Strava.

Poběžíte místy, kudy kráčely evropské dějiny, členitou krajinou protkanou sítí cest vedoucích mezi vesnicemi. Velký Blaník vám bude doslova dýchat na záda.

Přidejte se do našeho klubu ve Stravě a sdílejte svoje zkušenosti s námi i s ostatními běžci v regionu. 

Terén trasy

40 % polní cesta

60 % zpevněná cesta

Trasa má fialové značení. 

Běhej bojiště Jankov - Skrýšovská

1.

Památník bitvy u Jankova

6. března 1645 se u středočeského Jankova odehrála jedna z největších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Ve sněhu a mrazu začala chvíli po rozednění bitevní vřava, které se zúčastnilo přes 30 000 vojáků a 20 000 koní. Pro třetinu životů, jak lidských, tak koňských, to byl poslední den pozemského života.

Blaník Památník bitvy u Jankova
2.

Stoupání za výhledy

Od pomníku bitvy u Jankova vás čeká mírné stoupání po polní cestě s výhledy na Ratměřice, místní zámek a zvlněnou krajinu Podblanicka. Na jeho konci se můžete těšit na odměnu v podobě výhledu na Velký Blaník.

3.

Z kopce po silnici až do Ratměřic

Z vrcholku to nejde jinam než dolů. Po chvíli polní cestu vystřídá silnice, která vás dovede až do Ratměřic. Kolem rybníka Lazna budete pokračovat na rozdvojce doleva. Běžte kolem infopointu Ratměřice až ke kostelu sv. Havla a na hlavní silnici zabočte doprava. 

4.

Do kopce na Habrovku

Poslední stoupání na Habrovku přijde hned po zabočení doprava u autobusové zastávky. Kolem hřbitova budete stoupat až k hlavní silnici, kde vás čeká poslední zabočení doprava, cílová rovinka a vaše bitva s kilometry bude vyhrána.

Informace

Adresa

Jankov, Středočeský kraj, Česko

Další výlety pro vás