Muzeum Štěpánovska Trhový Štěpánov

Blaník Muzeum Štěpánovska Trhový Štěpánov

Galerii akademického malíře Josefa Tříšky, ale i expozici s předměty denní potřeby z domácností našich předků nebo sezónní výstavy můžete navštívit v Muzeu Štěpánovska. Najdete ho v jedné z nejstarších zachovaných budov v Trhovém Štěpánově.

Ve stálé expozici v přízemí muzea vás čekají ukázky interiérů a v nich předměty, které bývaly nezbytnými součástmi každodenního života našich předků. V patře jsou vystaveny předměty, které ještě v době nedávno minulé sloužily svému účelu a leckdo z návštěvníků je zná z domácností svých babiček. Vystavené exponáty pocházejí vesměs od štěpánovských občanů, kteří je muzeu poskytli darem.

Známý neznámý Josef Tříška

Součástí Muzea Štěpánovska je Galerie Josefa Tříšky. Akademický malíř, profesor Josef Tříška se narodil v Trhovém Štěpánově 16. března 1885, zemřel v Praze 10. května 1967. Studoval na Umělecko-průmyslové škole v Praze, na Akademii výtvarných umění i na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. 

Po studiích vyučoval na akademickém gymnáziu. Tvořil a vystavoval. Jeho obrazy můžete vidět v muzejní galerii v Trhovém Štěpánově. Je to průřez umělcovým životem a tvorbou. Spolu s manželkou Zdeňkou, rozenou Jiráskovou (dcerou spisovatele Aloise Jiráska) jsou pochování na štěpánovském hřbitově. Nad jejich hrobem, se tyčí zajímavý pomník s dvojitým křížem a kovovým reliéfem truchlící mladé dívky.

Mapa

GPS
49.7120664N, 15.0113850E

Informace

Adresa

Muzeum Štěpánovska
Vlašimská 62, Trhový Štěpánov, 257 63