Zámek a park Zruč nad Sázavou

Top
Blaník Zámek a park Zruč nad Sázavou

Zámek jako z pohádky, snad nejkrásnější na řece Sázavě si můžete prohlédnout ve Zruči nad Sázavou. A je rozhodně na co koukat – zámek nabízí nejen průvodcovské okruhy, ale také hned několik expozic, muzeí nebo výstup do věže. Zkrátka nepřijdou ani děti – čeká tu na ně úžasný Svět kostiček a panenek nebo zábavně-naučná stezka v duchu výchovy mladých rytířů.

Hrad, střežící důležitou obchodní stezku, vybudovali nad řekou Sázavou zřejmě templáři. Do historie hradu, později zámku, se zapsalo několik významných rodů – mocní a výbojní Kolowratové, Kalenicové, jejichž rodový erb tvoří městský znak, Löwenthalové, kteří zřídili první zámecký park, a především Schebkové, kteří provedli přestavbu zručského zámku do dnešní podoby. 

Číst více o zámku

Co navštívit? 

V informačním centru na zámku si můžete zkombinovat zámeckou nabídku podle vašeho gusta. S průvodkyní lze absolvovat malý nebo velký zámecký okruh. Poslechnete si orchestrion, prohlédnete zámeckou kapli, maurskou knihovnu nebo si můžete město prohlédnout z ochozu zámecké věže. 

Návštěva Kolowratské věže vás přenese do středověku. Dozvíte se, jak se za časů rytířů bránil hrad. S dětmi si užijte Zábavně-naučnou stezku rytíře Miloty z Kolowrat v zámeckém příkopu. Kde jinde si dnes vyzkouší střelbu z luku, hod sekyrkou a další nezbytné rytířské dovednosti? Děti potěší expozice Svět kostiček a panenek. Vystaveny jsou exponáty z legendární stavebnice Seva a stovky panenek z různých historických období a koutů světa. Nechybí velká dětská herna. 

Ševcovskou tradici Zruče nad Sázavou přiblíží muzeum Od verpánku k Baťovi. Věděli jste, že právě ve Zruči, Baťově malém Zlíně, natáčel Miloš Forman film Lásky jedné plavovlásky?

Procházku parkem zpestří naučná stezka. Ve ZRUČných dobrotách na zámku si můžete objednat piknikový koš.

Projít naučnou stezku

Mapa

GPS
49.7444133N, 15.1016014E

Informace

Adresa

Zámek Zruč nad Sázavou
Zámek 1, Zruč nad Sázavou, 285 22