Zámek Zruč nad Sázavou – expozice

Top
Blaník Zámek Zruč nad Sázavou – expozice

Doslova od základů po zámeckou věž je zámek ve Zruči nad Sázavou nabitý expozicemi. Na své si tady přijde skutečně každý – milovníci umění, památek, tradic, ale i her a hraček. Zámek nabízí hned dva prohlídkové okruhy s možností návštěvy zámecké kaple nebo věže.

Malý zámecký prohlídkový okruh

Zámek nabízí v malém prohlídkovém okruhu interiéry situované do doby začátku minulého století. Vstupní halou, ve které se můžete poměřit se středověkým rytířem, projdete do Zelené jídelny s hrajícím orchestrionem z roku 1885 a Reprezentační pracovny s lodním kufrem, ke kterému se váže zajímavý osobní příběh rodiny Schebků – posledních majitelů zručského panství. Dále navštívíte malebný Dámský salon, Zrcadlový sál, zásobovací chodbu a Maurskou knihovnu. Zajímavostí je, že každá místnost je zařízená v jiném slohu, takže zde natrefíte na prvky antické, barokní i secesní. 

Velký zámecký prohlídkový okruh

Velký prohlídkový okruh nabízí stejně jako malý okruh prohlídku rodinné kaple s oltářním obrazem sv. Jana Nepomuckého, zámeckou romantickou koupelnu, která zaujme nevšedním začleněním vany do podlahy, a hlavně výstup na zámeckou věž, kde se můžete z výšky 36 metrů podívat z ptačí perspektivy na zámecký areál a na celou starou zástavbu města Zruč nad Sázavou.

Od verpánku k Baťovi

Zruč nad Sázavou a okolí nejvíce proslavili ševci a obuvníci a Tomáš Baťa. Muzeum Od verpánku k Baťovi vás provede historií obuvnictví. Prohlédnete si jak šicí stroje, tak i starší nářadí používané pro výrobu obuvi, také samotné vzorky obuvi, historické fotografie, kroniky a další exponáty pojící se k místnímu regionu. Dobovou atmosféru i ozvěny Baťovské tradice můžete zkusit nasát také prostřednictvím specializovaného webového portálu Baťovská Zruč.

Svět kostiček a panenek

Nechte se zlákat k prohlídce stovek exponátů z legendární české stavebnice Seva a obdivujte sbírku uměleckých panenek z různých období a koutů světa. Nechybí velký herní koutek doplněný o šaty pro prince a princezny. 

Zámecká galerie

Reprezentativní zámecké prostory hostí několikrát do roka výstavy umělců – malířů, sochařů a dalších tvůrců. Některé výstavy bývají prodejní. 

Mapa

GPS
49.7445247N, 15.1012067E

Informace

Adresa

Zámek Zruč nad Sázavou
Zruč nad Sázavou 285 22