Rozhledna Kalamajka Javornická hůra

Top
Blaník rozhledna Kalamajka Javornická hůra

Z jedné z nejmladších rozhleden v České republice si prohlédnete takřka celé Podblanicko. Čeká vás úchvatný kruhový výhled na Vlašimskou pahorkatinu s vrcholy Velký Blaník nebo Mezivrata, Křemešnickou vrchovinu s horami Melechov, Křemešník a Stražiště, na rozhlednu Špulka, město Vlašim a obec Trhový Štěpánov, Hřebeny i vodní nádrž Želivka a při dobré viditelnosti zahlédnete i Ještěd. Orientaci při výhledu usnadňují kvalitní a podrobné popisy s fotografiemi na oknech vyhlídkového patra. Stačí jen vystoupat 117 schodů.

Rozhledna s historií

Až do počátku 19. století byl vrch holý, nezalesněný. Otevíral se tak pohled do krajiny vzdálené několik desítek kilometrů. V roce 1931 zde vlašimský odbor KČT za pomocí vojska postavil jednoduchou dřevěnou rozhlednu. Tato provizorní armádní pozorovatelna se zřítila v roce 1956 a její nástupkyně vznikla až v roce 2021. Jedná se o jednoduchou, šestadvacetimetrovou konstrukci ze železobetonu ve spodní části a oceli s dřevem ze sibiřské borovice na vrcholu stavby.

Klíče od rozhledny zapůjčí pan Ladislav Kopecký na adrese Javorník č. p. 3 po předchozí domluvě na telefonním čísle 734 362 085.

Mapa

GPS
49.6808983N, 15.0145356E

Informace

Adresa

Rozhledna Kalamajka
Javorník, 257 63