Muzea Louňovice pod Blaníkem

Blaník Muzea Louňovice pod Blaníkem

Hned dvě zajímavá muzea můžete navštívit v Louňovicích pod Blaníkem. V muzeu na zámku se přenesete do doby, kdy v Louňovicích působil ženský premonstrátský klášter. Prohlédnete si archeologické nálezy z tehdejší vsi i obou Blaníků. Poblíž zámku stojí za návštěvu Včelařské muzeum. Uvidíte staré včelí úly i venkovní úl s živým včelstvem.

Blanický poklad

V expozici na zámku, která je nazvaná Nejstarší dějiny Louňovic pod Blaníkem ve světle historicko-archeologického výzkumu, se seznámíte s výsledky více než čtvrt století trvajícího archeologického výzkumu v Louňovicích pod Blaníkem a na Velkém a Malém Blaníku. Nejstarší nálezy pocházejí z 12. století, z doby, kdy v Louňovicích pod Blaníkem působil ženský premonstrátský klášter. 

Dozvíte se o Blanickém pokladu, nalezeném na Velkém Blaníku v roce 1962. Obsahoval 662 mincí. Byly zakopány kolem roku 1611, kdy do kraje vtrhla pasovská vojska. Mezi českými, slezskými, německými, kladskými, polskými, švýcarskými a litevskými mincemi byl také vzácný tolar Rudolfa II., který byl vyražen v roce 1611. 

Sladký poklad z Louňovic 

Vše o tom, jak vzniká sladký poklad – med – se dozvíte ve Včelařském muzeu. Najdete ho na náměstí, pár kroků od zámku. Muzeum je zaměřeno na život včel a tradici včelařství na Podblanicku. 

Prohlédnete si předměty a pomůcky, které dříve včelaři používali. Můžete se začíst do včelařské literatury. Mezi nejvzácnější exponáty patří dva figurální úly. Jeden pochází z 18. století, druhý z konce 19. století. 

Od jara do září je expozice doplněna prohlížecím úlem s živými včelami. 
 

Mapa

GPS
49.6369133N, 14.8464183E

Informace

Adresa

Muzea Louňovice pod Blaníkem
nám. J. Žižky 86, Louňovice pod Blaníkem, 257 06