Čtveřice jarních výletů na zahnání zimní únavy

Blaník jarní výlety

Rytířská sluj pod Velkým Blaníkem se možná otřásá do rytmu chrápání blanického vojska, příroda kolem už přijala výzvu jara a navzdory aprílovému počasí zahání zimní spánek. Kvetoucí dřeviny mění barvu zvlněné krajiny Podblanicka, rozkvétají světlomilné květiny včetně českosibiřských bledulí jarních a do jara se přebarvují i živočichové v lesích. Zkrátka a dobře, je čas vylézt zpoza kamen a vyrazit ven. A protože k jaru se neodmyslitelně pojí právě zvířata, máme pro vás čtyři tipy na zábavně naučné rodinné výlety, kde budete probuzeným zimním spáčům doslova na dosah ruky.

Blaník jarní výlet paraZOO Vlašim

Jarní rejdění v paraZOO

Jaro mezi volně žijícími zvířaty můžete klidně zažít i uprostřed města. Jak reagují na první hřejivé paprsky slunce, zjistíte v netradiční zoologické zahradě přímo v centu Vlašimi. Jejími obyvateli jsou hendikepovaná zvířata, která nemohou být vypuštěna do volné přírody, a užívají si svou druhou šanci právě v expozici Záchranné stanice pro živočichy. Mnohá z nich se dokonce stala místními hvězdami jako třeba kuny Máša a Alfred, mluvící krkavec Bob, liška Eliška nebo vydra Kapka. K jejich zábavnému jarnímu dovádění se letos připojili také noví obyvatelé raroh velký a psík mývalovitý. Vedle zábavy najdete ve vlašimské paraZOO i prostor pro zamyšlení, který vám poskytnou příběhy místních zvířat, často osudově ovlivněné právě lidským přičiněním.

Více o paraZOO

Blaník jarní výlet Ekocentrum Čapí hnízdo

V Ekocentru naděloval čáp

Tak jako se v dubnu vracejí čápi, vrací se k životu i Ekocentrum Čapí hnízdo. A že tam čáp zjara opravdu úřadoval. O dvě dvojčata se rozrostla rodinka koz kamerunských, z nového přírůstku se těší klokani rudokrcí a mláďata hlásí i lemuři kata. V Labyrintu zvířat je zkrátka už od jara pořádně živo. Vedle zvířecích skopičin můžete sledovat, co se v tuto roční dobu děje v potůčku a tůňkách mezi výběhy a pastvami, kolem kterých vás provede naučná stezka areálem. Děti pak jistě ocení trochu aktivního odpočinku na místním prolézacím hradě. Areál navíc během zimy prošel značnými úpravami a vedle zrekonstruovaných klecí se dočkal zbrusu nového chodníku.

Více o Ekocentru

Blaník jarní výlet Vodní dům Hulice

Jarní vlna ve Vodním domě

Sluneční paprsky lákají také vodní živočichy. Ryby plavou blíž k hladině, žáby vylézají z úkrytů a k životu se probouzejí i čolci. Jarní příliv tak naplno pocítíte i v Návštěvnickém středisku Vodní dům v Hulicích. Obdivovat můžete nové kapří obyvatele expozičního jezírka nebo ryby prohánějící se v akváriích vnitřní expozice. Do hlasu ptáků a žab se zaposloucháte při pozorování mokřadního života na přírodní scenérii a ledacos se přiučíte také o životě korýšů při komentovaném krmení raků ve hmatovém akváriu. Různé tváře vody dále prozkoumáte pomocí moderních exponátů včetně virtuální reality. Vydat se můžete na komentovanou prohlídku hráze Švihov a děti si mohou zahrát novou interaktivní hru s obojživelníky.

Více o Vodním domě

Blaník jarní výlet Včelí svět Hulice

Včelí svět zažívá pořádný bzukot

Rušné jaro hlásí i Včelí svět. Slunce a kvetoucí stromy vylákaly ven obyvatele místních úlů, kteří mají po zimním odpočinku napilno s prvními snůškami. Jak probíhá každodenní práce těchto neúnavných opylovačů, vám doslova na vlastní kůži představí hravá interaktivní expozice v Hulicích. Projdete se obřími plástvemi, uslyšíte různé druhy bzučení a prostřednictvím moderních technologií se dozvíte bezmála vše o životě včel. Na venkovní zahrádce si prohlédnete pozorovací úly i voňavé včelí pastvy, kterými vás provede nová naučná stezka se zábavnými prvky, a s dětmi můžete využít i hravé dílny k výrobě svíček ze včelího vosku. Včelí svět od základů změní váš pohled na tyto kromobyčejné blanokřídlé letce. Na naše rytířské slovo!

Více o Včelím světě