Čtyři zimní výlety, které rozehřejí vaši duši

Blanik zima

Tichý a zádumčivý je kraj pod Blaníkem, přikrytý sněhovou peřinou. Pod nohama praská zmrzlá zem, unavené slunce je nízko. I když tma se i sem, do nitra Čech, přikrádá brzy, stále zbývá dostatek času přesvědčit se, že blaničtí rytíři, ukrytí v památné hoře stále spí. Máme pro vás čtyři tipy na místa, která mají pod sněhem snad ještě větší kouzlo než v jarní a letní barvě! A pokud jste si dali jako novoroční předsevzetí „Více pohybu“, budete mít s našimi tipy splněno!

Blanik zima

Vzhůru na tajemný Velký Blaník!

Je cosi magického na návštěvách legendami opředených míst. A o přelomu roku, v časech věštění budoucnosti podle pověr a pranostik, to platí dvojnásobně. Okolnosti tak přímo vybízejí ke zdolání pověstného vrcholu Velkého Blaníku, který už odedávna platí za symbol naděje a svébytnosti. Kdo ví, třeba tím s rodinou nebo přáteli založíte novou tradici. Ikonická rozhledna ve tvaru husitské hlásky na vrcholu Blaníku je otevřená o víkendu, vždy mezi 10. a 16. hodinou. Cestu k ní vám ukáží stopy blanických rytířů. 

Více o rozhledně na Blaníku

Blanik zima

Za magií Malého Blaníku

Neprávem opomíjený vrch Malý Blaník zůstává ve stínu svého vyššího bratra. Škoda. Právě u něj neplatí známé rčení „Za méně peněz méně muziky.“  Cestu k vrcholu vám budou dělat holé bučiny a křupající červené listí. Když k tomu připočtete sněhový poprašek, bude se vám torzo mohutné barokní kaple na vrcholu Malého Blaníku zdát přímo magickým místem! Nebudete daleko od pravdy, právě kaple sv. Máří Magdalény bývala v dávných dobách nejnavštěvovanějším poutním místem Podblanicka. 

Více o kapli na Malém Blaníku

Blanik Vlašim zámek zima

Zasněžená Vlašim

Je jen málo měst, ve kterých se bílá peřina rázem nepromění v prosolenou břečku, ale naopak znásobí krásu architektonických pokladů. Jedním takovým městem je středočeská Vlašim. Pozdně klasicistní zámek obklopuje jeden z nejkrásnějších evropských zámeckých parků. Jeho klenotem je unikátní Čínský pavilon. Zamrzlé břehy meandrující řeky Blanice jsou lemovány dalšími romantickými stavbami a sochami. Právě tady se přesvědčíte, jak neuvěřitelná kouzla dokáže mistr mráz. V minulých letech udělala Vlašim poměrně velký gastronomický skok, zimní toulky vlašimským zámeckým parkem zakončete v jedné z cukráren nebo kaváren v centru města. Nebudete zklamaní. 

Poznejte zimní Vlašim

Blanik zima

Úchvatná Česká Sibiř

Zimy tu bývají delší, sněhová nadílka bohatší a mráz tužší než jinde ve vnitrozemí. Krajina tu připomíná podhorskou oblast, kde se příroda na jaře probouzí jen opatrně a pozvolna. Řeč je o Sibiři. České Sibiři na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje, na dohled od Velkého Blaníku. Pokud milujete zimní sporty, právě vám je Česká Sibiř zaslíbená. Běžecké trasy na České Sibiři i sousedním Českém Meránu slibují desítky kilometrů v bílé stopě, udržované rolbou. Největší středočeský areál Monínec a sousední skiareál Kvasejovice slibují perfektní zázemí pro rodinné lyžování. Navíc s úchvatnými výhledy do údolí, lemovaných zalesněnými kopci Votické vrchoviny. 

Více o České Sibiři