Javor na Polském vrchu

Javor na Polském vrchu

Votický javor patří mezi památné stromy. Roste na Polském vrchu nad Voticemi a je od něj nádherný výhled na Votice, Benešovsko a za dobrého počasí je možné dohlédnout až na Brdy. Vede k němu cestička od silnice, směřující z Votic na Hostišov.

Javor je vysoký téměř 20 metrů a jeho stáří se odhaduje na více než 120 let. Roku 2005 obsadil 2. místo v soutěži Strom roku. Návštěvníky na Polský vrch láká nejen krásná vyhlídka, ale i samotný javor, který je mimořádně fotogenický především v zimních měsících, kdy vynikne jeho mohutná, pravidelná koruna.

Mystický charakter stromu

Mohutný, osamělý javor je opředen řadou pověstí a historií. Dříve na jeho místě stávala městská šibenice, na které byli odsuzováni vinní, ale i nevinní lidé. Vypráví se, že javor byl zde na přání odsouzené nevinné cikánky zasazen kořeny vzhůru. Pokud strom vyroste a do roka se kořeny javoru zazelenají ukáže to její nevinu. Kořeny javoru se podle pověsti skutečně zazelenaly, nevinné dívce to ale život nevrátilo. Duch této ženy se prý na místě zjevuje dodnes.

 

Mapa

GPS
49.6270172N, 14.6395808E

Informace