Po stopách blanických rytířů

Blaník Po stopách blanických rytířů
Vzdálenost
31 km
Čas jízdy/chůze
2.5 h
Převýšení
500 m
Povrch
Zpevněná cesta

Vydejte se na cestu krajinou, která je protkána legendami o blanických rytířích. Potkáte se s nimi při každém šlápnutí do pedálů. Cyklotrasa Po stopách blanických rytířů vás provede tajemnou podblanickou krajinou. Magický Blaník vám bude dělat společnost po celou cestu.

Trasu můžete zahájit v Kondraci. V místní turistické ubytovně U blanických rytířů nejen načerpáte síly, ale rovnou vám tu půjčí i kola. Rozhodně musíte navštívit vyhlášenou restauraci U Matoušků, kde si pochutnáte na tradiční české kuchyni. 

Pak už jen stačí šlápnout do pedálů a nechat se unášet tajemnou podblanickou krajinou. Naslouchejte legendám a pověstem tradovaným po staletí.

Kudy po stopách blanických rytířů?

1.

Farní muzeum Kondrac

Nahlédněte do příbytku vesnického faráře, do doby na přelomu 19. a 20. století. Unikátní farní muzeum najdete v areálu bývalé fary, poblíž románského kostela svatého Bartoloměje v Kondraci. Bývalá márnice slouží jako expozice o historii kostela a obce. A také jako expozice o dějinách pohřbívání. 

Blaník  Farní muzeum Kondrac
2.

Muzea Louňovice pod Blaníkem

Hned dvě zajímavá muzea můžete navštívit v Louňovicích pod Blaníkem. V muzeu na zámku se přenesete do doby, kdy v Louňovicích působil ženský premonstrátský klášter. Prohlédnete si archeologické nálezy z tehdejší vsi i obou Blaníků. Poblíž zámku stojí za návštěvu Včelařské muzeum. Uvidíte staré včelí úly i venkovní úl s živým včelstvem.

Blaník Muzea Louňovice pod Blaníkem
3.

Muzeum Načeradec

V kamenné baště za radnicí v Načeradci můžete nahlédnout do života našich předků. Expozice je umístěna v přízemí v bývalé šatlavě. Prohlédnete si předměty denní potřeby, dozvíte se zajímavosti o historii městyse Načeradec i o baště, v níž je expozice umístěna.

Blaník Muzeum Načeradec
4.

Rotunda sv. Jana Křtitele Pravonín

Pravonínu dominuje návesní jírovcová alej. Dovede vás k rotundě sv. Jana Křtitele. Původně románský kostelík byl později barokně upraven. Rotundu obklopuje vesnický hřbitov. 
 
Alternativně si můžete zkrátit trasu přes Lesáky a Karhuli.


Staňte se Blanickým cyklorytířem!

Trasu si můžete projet při tradiční akci Blanický cyklorytíř. Každoročně zahajuje cyklosezónu v Kraji blanických rytířů. 

Pro účastníky jsou připraveny dvě cyklotrasy – pro zdatné cyklisty a pro rodiče s dětmi. Cyklotrasa pro náročné cyklisty dlouhá 34 km vede kolem bájné hory Blaník přes stejnojmennou chráněnou krajinnou oblast. Na trase naleznou návštěvníci odpočinková místa s ilustrovanými legendami o blanických rytířích.

Cyklotrasa pro rodiče s dětmi dlouhá 8 – 10 km je doplněna zastaveními s plněním různých cyklistických i vědomostních úkolů.

Informace

Adresa

Podblanické infocentrum Vlašim
Zámek 4, Vlašim 258 01

E-mail
info@vlasimskypark.cz

Další výlety pro vás