Naučná stezka Zlatodůl Roudný

Vzdálenost
4.5 km
Čas jízdy/chůze
1.5 h
Převýšení
76 m
Povrch
Polní cesta

Jak dnes vypadá ve své době nejvýnosnější zlatodůl Rakouska – Uherska?  Místo, kde se zlato těžilo už ve středověku? Odhaduje se, že Roudný vydal zhruba 7 tun zlata. A další blýskavý kov pod povrchem stále čeká… Naučná stezka Zlatodůl Roudný vás provede minulostí před sto lety největšího a nejmodernějšího evropského dolu na zlato.

Už vás chytá zlatá horečka?

Tak nazujte na nohy pevnou obuv a přibalte do batůžku svačinu a můžete vyrazit. Trasa stezky vede po lesních pěšinách, občas půjdete po uměle vytvořených schůdkách a přes kořeny. Kočárky proto nechte doma. 

Na Roudném je pobočka Integrovaného centra sociální péče Odlochovice. V areálu, kolem něhož půjdete, můžete v letních měsících využít služby Lesního baru. 

Po výletu se nezapomeňte zastavit u rotundy v Libouni. Býval to kostelík, postavený ve 13. století roudenskými havíři. V jeho interiéru jsou dochované fresky z 15. století. Zobrazují svaté Barboru a Kateřinu, patronky horníků.

Vyrážíme

1.

Bývalá hornická osada Roudný

Úvodní informační panel najdete na návsi v osadě Roudný, hned u autobusové zastávky. Seznámíte se s historií bývalého zlatodolu a dozvíte se zajímavosti o Chráněné krajinné oblasti Blaník. 

2.

Hry pro děti

Dalších 14 zastavení vás provede samotnou těžbou a výrobou zlata. Součástí každého zastavení je aktivita pro děti. Mohou si vykopat část tavicího kalíšku nebo udělat si bábovky ze zlatonosného písku vycházejícího z procesu těžby zlata. Zajímavostí jsou drobné tabulky s historickými fotografiemi. Byly umístěny přímo na místa, odkud byly před lety vyfotografovány. Můžete porovnat současný stav s fotografií starou i přes sto let.

3.

Šachty i kalojem

Podíváte se k šachtě Alešce, důlnímu hotelu, k louhovně i bývalým kalojemům. Půjdete kolem šachet Václav a Jindřiška a dozvíte se o zdejší hornické kolonii. 

Informace

Adresa

Zlatodůl Roudný
Roudný, 257 06

E-mail
vlasim@csop.cz

Další výlety pro vás