Do Pekla za Hochy od Bobří řeky

Vzdálenost
6 km
Čas jízdy/chůze
2 h
Převýšení
80 m
Povrch
Polní cesta

Kde teče Bobří řeka a kde leží Tábor smůly, které proslavil ve svých knihách pro mládež spisovatel Jaroslav Foglar? Legendární foglarovky si připomenete u osady Peklo nedaleko Heřmaniček, kde skautský vedoucí Jaroslav Foglar zvaný Jestřáb tábořil na začátku 30. let 20. století se svým oddílem.

Konání táborů, na kterých skautský oddíl Pražská Dvojka v letech 1930 a 1931 zažil dobrodružství, která inspirovala Jaroslava Foglara hned ke dvěma knihám, připomíná pamětní kámen u cesty mezi osadou Peklo a rybníkem Velký Mastník.

Přesná poloha tábořiště byla lokalizována na základě podrobných rozborů historických pramenů. Místo lze dohledat podle údajů: 49°37’18.78“ N, 14°34’22.50“ E. Nachází se v údolí potoka Mastník, Foglarovy Bobří řeky.

Vycházíme

1.

Heřmaničky

Výlet začněte na vlakové zastávce Heřmaničky. Projděte obcí a po silnici 121 dojděte až k mlýnu Drahnov. Na potoce Mastník mlelo jeho kolo už v polovině 17. století. 

2.

Peklo

Údolí potoka Mastník osídlili první Pekelníci už v 15. století. Pojmenován í osady vzniklo z křesťanské představy o místech hrozivých muk a úpěnlivě bědujících zatracených lidí. Pojmenování nesly například hlučné mlýny, hostince či osady s ne příliš lichotivou pověstí. Pojmenování „našeho“ Pekla souvisí zřejmě s činností nedalekého Drahnovského mlýna.

3.

Pamětní kámen

V Pekle se držte stále vlevo. Zhruba po kilometru, po cestě, která vede mezi loukami a po okraji lesa, přijdete k pamětnímu kameni. Nezapomeňte se podepsat do knihy návštěv!

Informace

Adresa

Pamětní kámen Hochů od Bobří řeky
Peklo, Heřmaničky 257 89

Další výlety pro vás