Vzpomínka na bitvu u Jankova
U středočeského Jankova se 6. března 1645 odehrála jedna z největších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Ve sněhu a mraze začala chvíli po rozednění bitevní vřava, které se zúčastnilo přes 30 000 vojáků a 20 000 koní. Pro třetinu životů, jak lidských, tak koňských to byl poslední den pozemského života.
Za soumraku bylo dobojováno. Na zmrzlých pláních kolem Jankova porazila vojska švédského maršála Lennarta Torstenssona císařskou armádu pod velením Melchiora Hatzfelda, hraběte z Gleichenu. Švédové v této bitvě zvítězili díky neobvyklému manévru, při němž kryti údolím obešli výhodně rozestavěnou císařskou armádu z boku a zaútočili na její křídlo.
Řinčení zbraní a dusot kopyt na vlastní uši
Zpola zapomenutý konflikt evropských dějin připomíná každoročně vzpomínková akce, kterou přímo na bojišti pořádá spolek Jankovští žoldáci.
Nebude chybět dusot kopyt, řinčení zbraní, rány z děl, ale i kapitulace císařských nebo připomenutí posledních okamžiků polního maršála Johanna von Götze, pod kterým Švédové zastřelili čtyři koně. Život ztratil, když sedlal pátého.
Akce začíná ve 13:00 průvodem z jankovského náměstí k mohyle bitvy u Jankova na Habrovce mezi Jankovem a Ratměřicemi. Zde se po pietním aktu uskuteční bitevní ukázka.
Informace
Mohyla bitvy u Jankova, 257 03