Votická kopretina – Za rytíři na Šelmberk a Blaník
Oranžová trasa Votické kopretiny vás zavede na místa s magickou historií. Navštívíte největší české sekvojovce v Ratměřicích, muzea v Louňovicích pod Blaníkem, blanické rytíře na Velkém Blaníku, muzeum v Kamberku a zříceninu hradu Šelmberk u Mladé Vožice.
Pokud se rozhodnete navštívit Velký a Malý Blaník, mějte na paměti, že vrcholy obou kopců jsou přírodními památkovými rezervacemi. Z toho důvodu je zde zakázaná jízda na kole. Můžete je vést nebo si je uložit v Domě přírody Blaníku.
Cyklotrasy Votické kopretiny
Cyklotrasy Votické kopretiny vás provedou krajem České Sibiře. Středem putování je město Votice a z něj jako okvětní lístky vycházejí všechny doporučené okruhy, které můžete mezi sebou libovolně kombinovat, zkracovat nebo propojovat. Každá trasa nabízí několik variant, jak co do délky, tak obtížnosti. Popisujeme doporučenou, co do kilometrů a obtížnosti, střední variantu trasy.
Součástí mapy, kterou získáte na informačním centru ve Voticích nebo v Restauraci U Modré kočky ve Voticích, je mapka Votic s detailním značením výjezdů na jednotlivé kopretiny a v textové části naleznete seřazeny podle barev okruhů všechny turistické cíle.
Vyjíždíme
Votice
Výlet začněte ve Voticích, kde můžete navštívit klášter sv. Františka z Assisi, kopii Božího hrobu na bývalém františkánském hřbitově, unikátní Motýlárium se Starým sadem, vyhlídkovou věž Václavku nebo židovský hřbitov.
Památník bitvy u Jankova
6. března 1645 se u středočeského Jankova odehrála jedna z největších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Ve sněhu a mrazu začala chvíli po rozednění bitevní vřava, které se zúčastnilo přes 30 000 vojáků a 20 000 koní. Pro třetinu životů, jak lidských, tak koňských, to byl poslední den pozemského života.
Sekvojovce v Ratměřicích
Ať už pojedete do Ratměřic z jakékoli strany, z dálky vás budou vítat koruny dvou sekvojovců obrovských, největších stromů naší planety. Ratměřické sekvojovce sice za svými kalifornskými bratry zaostávají, s výškou 42 metrů a pětimetrovým obvodem ale patří k nejvyšším svého druhu v Čechách.
Rotunda sv. Václava v Libouni
Původně havířská rotunda ukrývá lidové nástěnné fresky sv. Barbory a Kateřiny z 15. století. Podle pověsti se v libouňské rotundě ženil Jan Žižka, proto kostelík při svém tažení na Prahu ušetřil.
Muzea Louňovice pod Blaníkem
Hned dvě zajímavá muzea můžete navštívit v Louňovicích pod Blaníkem. V muzeu na zámku se přenesete do doby, kdy v Louňovicích působil ženský premonstrátský klášter. Prohlédnete si archeologické nálezy z tehdejší vsi i obou Blaníků. Poblíž zámku stojí za návštěvu Včelařské muzeum. Uvidíte staré včelí úly i venkovní úl s živým včelstvem.
Rozhledna Velký Blaník
Kdo nebyl na Blaníku, jako by nebyl. Po výšlapu na památnou horu vás uvítá dřevěná rozhledna Velký Blaník ve tvaru husitské hlásky. Výstup na věž čítá 107 schodů a odměnou vám bude náramný výhled do podblanické krajiny takřka z ptačí perspektivy.
Muzeum venkova Kamberk
Rádi byste věděli, jak se žilo před dvěma stovkami let pod památnou horou Blaník? Zavítejte do Muzea venkova v Kamberku a prohlédněte si expozici předmětů denní potřeby, zemědělského náčiní nebo starou školní třídu.
Hrad Šelmberk
Šestadvacetimetrová válcová věž hradní zříceniny slouží jako rozhledna. Rozhlédnete se do daleka – na Táborskou, Křemešnickou a Vlašimskou pahorkatinu. Hrad založili pánové ze Šelmberka před rokem 1318. Dnes je v majetku Mladé Vožice. Navštívit můžete akce, přibližující život na středověkém hradě i stará řemesla.
Votice
Pokud jste nestihli prozkoumat městečko, sevřené v údolí mezi kopci, je nejvyšší čas. Kromě již zmíněných tipů můžete svlažit tělo v biokoupališti Pilař, případně si užít vyhlídky na město z Kamenné vyhlídky nebo z vyhlídky od javoru na Polském vrchu.
Informace
Cyklozahrada Restaurace U Modré kočky
Táborská 71, 259 01 Votice