Naučná stezka sedláka Oneše

Blaník Naučná stezka sedláka Oneše ratměřice
Vzdálenost
3 km
Čas jízdy/chůze
1 h
Převýšení
50 m
Povrch
Polní cesta

Průvodcem a hrdinou naučné stezky nemusí být vždy místní rodák, učenec nebo významná postava dějin. Někdy stačí i obyčejný sedlák. Ratměřický Oneš je tak trochu svérázná cimrmanovská postava.  Nejenže si získá svým příběhem z doby třicetileté války vaše srdce, ale hlavně vám to ukáže tam, kde to má rád.

Stezka vás seznámí originální formou s příběhem místního sedláka a jeho životem v době třicetileté války.

S Onešem do polí

1.

Kostel sv. Havla

Výlet začněte u kostela sv. Havla na návsi v Ratměřicích. Vesnický kostelík stojí na mírném návrší už od 13. století, takže byl němým svědkem bitvy u Jankova, která se na pláních mezi Jankovem a Ratměřicemi udála 6. března 1645. Váš průvodce, sedlák Oneš rozhodně němý nebude. Poví vám, jak to tehdy všechno bylo. 

2.

Studánka sv. Anny

Oneš vás provede malebnou vesnicí, ukáže vám svoji venkovní posilovnu a studánku sv. Anny, kam chodil pro vodu. Cesta povede mezi poli a loukami kolem rybníka Jordánek směrem na Habrovku, k místu kapitulace císařského vojska do rukou Švédů.

3.

Památník bitvy u Jankova

6. března 1645 se u středočeského Jankova odehrála jedna z největších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Ve sněhu a mrazu začala chvíli po rozednění bitevní vřava, které se zúčastnilo přes 30 000 vojáků a 20 000 koní. Pro třetinu životů, jak lidských, tak koňských, to byl poslední den pozemského života.

Blaník Památník bitvy u Jankova
4.

Habrovka

U Habrovky se můžete napojit na Naučnou stezku Po stopách bitvy u Jankova nebo se dál po Naučné stezce sedláka Oneše vydat kolem hřbitova zpět do Ratměřic. Cestou vás čekají hravá zastavení pro děti, inspirovaná životem novověkého sedláka. 

5.

Hasičské muzeum Ratměřice


V proskleném přízemí budovy obecního úřadu si můžete prohlédnout malé muzeum, věnované historii místního sboru dobrovolných hasičů. Průvodcem vám bude ratměřický sedlák Oneš, místní Jára Cimrman. Jeho další osudy za třicetileté války můžete sledovat na Ratměřické naučné stezce sedláka Oneše. Začátek stezky je na návsi u kašny.  

Blaník Hasičské muzeum Ratměřice
6.

Zámek a park Ratměřice

Ať už pojedete do Ratměřic z jakékoli strany, už z dálky vás budou vítat koruny dvou sekvojovců obrovských, největších stromů naší planety. Ratměřické sekvojovce sice za svými kalifornskými bratry zaostávají, ale s výškou 42 metrů a pětimetrovým obvodem patří k nejvyšším svého druhu v Čechách.  Nechal je zde v polovině 19. století jako třináctileté vysadit tehdejší majitel ratměřického panství, hrabě Otta Ferdinand Chotek. 

Blaník Zámek a park Ratměřice

Informace

Adresa

Naučná stezka sedláka Oneše
Ratměřice, 257 03

E-mail
starosta@ratmerice.cz

Další výlety pro vás