Kaple sv. Máří Magdalény Malý Blaník
Malý Blaník byl v minulosti nejvýznamnějším poutním místem Podblanicka. Proto by vás neměla překvapit zřícenina poutní barokní kaple sv. Máří Magdalény na jeho vrcholu. Překvapí. Už proto, o jak mohutnou stavbu jde a kolik úsilí museli naši předci vykonat, aby ji na hoře Malý Blaník postavili. Překvapí také svým romantickým vzezřením, způsobeném chátráním, trvajícím více než dvě stovky let. O nepopsatelném geniu loci, který osmiboká stavba, z níž do dnešních dnů zbyly už jen obvodové zdi, netřeba hovořit.
Nejvýznamnější poutní místo Podblanicka
Kaple sv. Maří Magdalény byla vybudována v roce 1735 na místě starší kaple, která na Malém Blaníku stávala už v 17. století. V důsledku reforem císaře Josefa II. byla „nová“ kaple už v roce 1790 zrušena. A Malý Blaník ztratil punc poutního místa, kterému se po staletí těšil.
V 19. století obýval zříceninu poustevník Antonín Zeman z Pacova. Nakonec nadvláda přírody zvítězila nad dílem člověka – dnes ze středu kaple vyrůstá smrk s obvodem 321 cm a výškou 34 metrů.
V roce 2020 začalo Arcibiskupství Pražské, majitel památky, s její opravou. Ta má zachránit to, co z kaple zbylo. I přes probíhající práce je místo přístupné.
Ke kapli vás od rozcestníku Rozcestí tří červených nad Louňovicemi pod Blaníkem po zhruba kilometru dovede červená turistická značka.
Informace
Dům přírody Blaníku
Krasovice 19, Kondrac, 258 01