Votická kopretina – Za Sidonií do Janovic

Blaník Votická kopretina – Za Sidonií do Janovic
Vzdálenost
45.2 km
Čas jízdy/chůze
3.25 h
Převýšení
600 m
Povrch
Zpevněná cesta

Modrá trasa Votické kopretiny vás povede po stopách baronky Sidonie Nádherné z Votic k zámku ve Vrchotových Janovicích. Nechte se okouzlit osobním šarmem poslední majitelky vrchotojanovického zámku, múzy a mecenášky mnoha malířů a spisovatelů první poloviny 20. století.

Cyklotrasy Votické kopretiny vás provedou krajem České Sibiře. Středem putování je město Votice a z něj jako okvětní lístky vycházejí všechny doporučené okruhy, které můžete mezi sebou libovolně kombinovat, zkracovat nebo propojovat. Každá trasa nabízí několik variant, jak co do délky, tak obtížnosti. Popisujeme doporučenou, co do kilometrů a obtížnosti, střední variantu trasy. 

Součástí mapy, kterou získáte na informačním centru ve Voticích nebo v Restauraci U Modré kočky ve Voticích, je mapka Votic s detailním značením výjezdů na jednotlivé kopretiny a v textové části naleznete seřazeny podle barev okruhů všechny turistické cíle.

Vyjíždíme

1.

Votice

Výlet začněte ve Voticích, kde můžete navštívit klášter sv. Františka z Assisi, kopii Božího hrobu na bývalém františkánském hřbitově, unikátní Motýlárium se Starým sadem, vyhlídkovou věž Václavku nebo židovský hřbitov.

2.

Martinice

V osadě Martinice se vyplatí přibrzdit. Prohlédnout si můžete kostel Nanebevzetí Panny Marie z první poloviny 13. století.  V jeho blízkosti se nacházejí zbytky tvrze zhruba z téže doby. Za vsí se zastavte u rybníků Velký a Malý Mastník. Velký Mastník je největším rybníkem na potoce Mastník.

3.

Kosova Hora

Zámek, synagoga a židovský hřbitov – to jsou největší turistická lákadla Kosovy Hory. Místní obchůdky a restauraci můžete využít k občerstvení.

4.

Červený Hrádek

Neogotickou podobu zámku vtiskl na konci 19. století známý architekt Jan Kotěra. Stavba byla původně tvrzí ze 13. století na potoce Mastníku, jenž se jako had vine zámeckým parkem. Veřejnosti je mimo svatebních obřadů a koncertů přístupný pouze zámecký park.

5.

Park Drama věků

Neobvyklý park vznikl u obce Štětkovice z podnětu filantropa Radima Passera. Na dvanácti skleněných tabulích se můžete dozvědět o vzniku, průběhu a rozhodujících momentech stvoření světa jako velkého dramatu věků. V areálu parku nechybí lanové atrakce, dětské hřiště, bludiště či venkovní posilovna.

6.

Modelářský domek a dopravní hřiště

Dopravní hřiště ve Štěkovicích si užijí hlavně děti. Svézt se mohou vláčkem, na koloběžkách i šlapadlech. Mimo otevírací dobu lze hřiště využít na vlastních dopravních prostředcích.

7.

Zámek a park Vrchotovy Janovice


Původní kamenná tvrz pánů z Janovic získala v průběhu staletí nejprve rokokovou, později novogotickou podobu, zachovanou do dnešních dnů. Harmonii a schopnost zapůsobit vtiskla vesnickému zámečku jeho poslední šlechtická majitelka, baronka Sidonie Nádherná. Nezměnila to krátká éra nacismu, ani půlstoletí komunismu. 

Blaník Zámek a park Vrchotovy Janovice
8.

Votice

Pokud jste nestihli prozkoumat městečko, sevřené v údolí mezi kopci, je nejvyšší čas. Kromě již zmíněných tipů můžete svlažit tělo v biokoupališti Pilař, případně si užít vyhlídky na město z Kamenné vyhlídky nebo z vyhlídky od javoru na Polském vrchu.

Informace

Adresa

Cyklozahrada Restaurace U Modré kočky
Táborská 71, 259 01 Votice

E-mail
modrakocka@atlas.cz

Další výlety pro vás