Léto na drezíně

Blaník Léto na drezíně Střezimíř

Nasedněte na netradiční dopravní prostředek a vydejte se za romantikou opuštěných železničních kolejí. Nejvýše položené nádraží na bývalé dráze císaře Františka Josefa zve na projížďky manuálně poháněnými turistickými drezínami Vlašťovka a Dvojka po trati ubíhající podél porostlých skalních zářezů a pod historickým klenutým kamenným mostem.

Střezimířská železnice možná ustoupila modernizaci, místní srdcaři ze spolku Železnice Česká Sibiř ale její historii drží pořád živou. Letos se její součástí můžete stát i vy a odnést si přitom jedinečný zážitek z výletu na pákových drezínách. A jízda to bude pořádná, na naše rytířské slovo! Ostatně, Léto na drezíně je oceněný zážitek, který se umístil mezi TOP 10 nejlepších turistických produktů v ČR za rok 2023.

Vyjížďková trasa vedoucí k obci Mezno měří v jednom směru dva kilometry a výletníci se po ní během 45 minut projedou tam i zpětCestou se od střezimířských průvodčích dozvědí nejen zajímavosti o netradičním dopravním prostředku, ale i historické trati, jejíž zvláštností je klenutý most u Stupčic z roku 1895. Samotná jízda není nijak zvlášť fyzicky náročná, kdo ale není zvyklý pohybu, ten se nejspíš zapotí.

Blaník Léto na drezíně Střezimíř

Kdy a odkud drezíny vyjíždějí?

Jak už název akce napovídá, jízdní dny budou probíhat během letních prázdnin a budou celkem čtyři. Vyjíždět se bude od historicky cenné staniční budovy Střezimíř, která v obci stojí už od roku 1894, a to o nedělích 14. a 28. července a 11. a 25. srpna. Jízdy budou probíhat vždy od 9 do 16 hodin.

Rezervace a cena

Zážitkové výlety Léta na drezíně je nutné rezervovat prostřednictvím našeho formuláře. Jednotlivé skupiny cestujících se budou střídat po hodinových intervalech, takže bude dostatek příležitostí pro všechny. Cena jízdenky je 150 Kč pro dospělé a 100 Kč pro děti. Děti do 5 let se vezou zdarma bez místenky na klíně rodičů. Nostalgické lepenkové jízdenky si všichni cestující odnesou jako originální suvenýr.
K rezervacím využíváme rezervační systém reenio.cz.

Rezervovat

Železniční skanzen

Léto na drezíně představí také projekt budoucího železničního skanzenu, který pánové z Železnice Česká Sibiř nadšeně připravují. Ten by měl zachovat autentičnost střezimířského nádraží a představit turistům místního genia loci, připomenout slavné železniční milníky a seznámit s příběhy těch, co železnici stavěli, kterým přinášela denní chléb a kteří o ni bojovali. Součástí výletů po historické trati budou i vyhlídkové jízdy motorovým vláčkem s otevřeným bezbariérovým vozem pro turisty, který se momentálně přestavuje z původního poštovního vozu. Prostory opuštěného drážního tělesa se navíc rozrostou o nově vznikající cyklostezku, která by v budoucnu mohla spojit Benešov s Táborem. Stavba prvního úseku mezi Voticemi a Olbramovicemi už byla dokončena.

Zkrátka a dobře, střezimířská trať sice má svoje železniční dny dávno za sebou, to ale neznamená, že by na ní nemělo být pořád rušno.

 

Blaník Léto na drezíně 2024 plakát